Pripreme se organizuju za nivoe A1.1, A1, A2, B1, B2, C1 i C2 od početka semestra do polaganja ispita.
ZA KOGA I KAKO SE DRŽE PRIPREME?
Pripreme se organizuju za polaznike koji već imaju znanje potrebno za nivo za koji polažu ispit i žele podrobnije da se upoznaju sa načinom polaganja ispita, delovima ispita i kriterijumima ocenjivanja. Profesor daje polaznicima sva potrebna obaveštenja kao i pisani materijal koji će im biti od koristi i odgovara na sva njihova pitanja u vezi sa ispitom.
U drugoj fazi priprema polaznici rade nekoliko probnih ispita poštujući vremenska ograničenja. Neke delove ispita polaznici rade za domaći zadatak ali se od njih zahteva da se ponašaju kao na ispitu: da urade zadatak za određeno vreme, bez upotrebe rečnika, gramatika i priručnika i bez ikakve pomoći sa strane, kao na ispitu.
Detaljan program rada biće izrađen tek kada profesor bude upoznao celu grupu odnosno polaznika individualnih časova, da bi mogao da prilagodi svaki segment časa realnim potrebama date grupe odnosno individualnog polaznika. To znači da bi u jednoj grupi moglo više pažnje da se posveti razumevanju govora, ukoliko većina polaznika ima teškoća u savladavanju te veštine, dok bi u drugoj moglo više da se insistira na usmenom izražavanju, ukoliko profesor proceni da je to najpotrebnije polaznicima.
KO DRŽI PRIPREME?
Pripreme drže profesori francuskog jezika našeg Centra koji su i licencirani ispitivači za ispite DELF/DALF čiji su nivoi usklađeni sa Zajednički evropski okvirom za jezike (ZEO). Budući da se u našem Centru i nastava i ispiti organizuju takođe u skladu sa ZEO, naši profesori su veoma iskusni i dobro poznaju način rada koji je vrlo efikasan kako za sticanje znanja tako i za sticanje diploma.
ZAŠTO SU KORISNE OVAKVE PRIPREME?
Ovakav tip priprema vrlo je koristan iz više razloga. Pre svega, mnogim kandidatima, a pogotovo mlađima, biće prvi put da uopšte polažu ispit ili će im to biti prvi ispit iz francuskog jezika. Trema i stres zbog ispita biće znatno ublaženi ukoliko to za njih ne bude iznenađenje i nepoznanica. Osim toga, ne mogu svi da procene dobro šta su u stanju da urade na primer za pola sata ili koliko je zamorno raditi dva sata bez prestanka, koliko i kakve koncentracije je potrebno, koliko vremena im je potrebno da prepišu koncept ili da hemijskom olovkom ponovo ispišu sve što su radili grafitnom olovkom, koliko vremena treba da posvete razmišljanju, pripremi plana teksta, izradi koncepta i izradi konačne verzije teksta i sl. Nakon ovakvih priprema polaznici će znati šta mogu od sebe da traže i očekuju, a profesor će im svojim sugestijama i savetima pomoći da savladaju mnoge teškoće ne samo u vezi sa ispitom već i u vezi sa učenjem i korišćenjem francuskog jezika uopšte. I najzad, neki polaznici žele jednostavno da provere da li su spremni za ispit nivoa koji su prijavili, da se na neki način testiraju, otkriju svoje jake i slabe tačke, što će im omogućiti da sa više samopouzdanja i opuštenosti, pa samim tim i koncentracije, polažu ispit.