Ciklus DRUŠTVO I DIGITALNI MEDIJI

Arhitektonsko mapiranje i novi mediji: profil jednog grada (Beograd i Rijeka u fokusu) 

Dr Nataša Janković, arhitekta

Arhitektonsko mapiranje ima za cilj „višestruko čitanje grada” kroz uspostavljanje odnosa između semiologija, i urbanizam, dijalog korisnika i grada, kao i posmatranje arhitekture kao sistema znakova i metafora, odnosno sredstvo komunikacije. Kao metodologija arhitektonsko mapiranje povezuje i analizira: 1) važnost arhitektonskog gesta u procesu definisanja i razvoja teritorije grada, 2) promenu položaja od fenomenološkog (formalnog, formativnog) ka kritičkom diskursu posmatranja arhitekture, a takođe ispituje 3) potencijal interpretativnog narativa arhitekture i teritorije. Ovakvim pristupom, zasnovanim na semantici i metaforama, moguće je „pročitati” neke slojeve grada – zapise sa terena (terRI[s]tories), odnosno posmatrati arhitekturu i teritoriju kao kulturni palimpsest, kroz procese i materijalne slojeve njihovih promena i razvoja.
Izlaganje će predstaviti različite pristupe korišćenju metode arhitektonskog mapiranja, zatim arhitektonske mape kao rezultat istraživanja, kao i ispitivanje novih medijskih obrazaca za prezentaciju i diseminaciju rezultata arhitektonskog istraživanja:
1/ mapa kao alat: metodologija korišćena u okviru doktorske disertacije „Transformacija predeone strukture u procesu razvoja teritorije grada: Beograd druge polovine XX veka” (dr Nataša Janković, mentor prof. dr Vladan Đokić, UoB – Arhitektonski falkultet, 2017. god);
2/ mapa kao rezultat: tematske mape 20.20 stoRIes of Rijeka (20 terRI(s)tories – 20 arhitektonskih priča Rijeke XX veka) predstavljaju prostorne sekvence iz perioda između 1920. godine (godine autonomije Rijeke) i 2020. godine (kada će Rijeka biti evropska prestonica kulture) nastale kao rezultat postdoktorskog istraživanja „Architectural terRI(s)tories: mapping the process of city transformation” (UniRi – CAS SEE, 2017. god);
3/ mapa kao medijum – arhitektonsko mapiranje i novi mediji:
Digitalizovano društvo – društvene mreže: upotreba fraze (hashtag) #rijeka_terristories korišćene u okviru Instagram stranice Rijeka Terristories kao deo istraživačkog projekta „Re/I:translating terRI[s]tories: architectural stories about Rijeka’s territory” (UniRi – CAS SEE, 2018. god) u svrhu metodološkog ispitivanja novih medijskih obrazaca za prezentaciju i diseminaciju rezultata arhitektonskog istraživanja, kao i
Digitalno proširena realnost – aplikacija proširene realnosti (AR app) o razvoju Rijeke – u okviru projekta „Rijeka in Flux: Borders and Urban Change after World War II” (Univerzitet Britanska Kolumbija, Kanada, 2019. god) koja je trenutno u procesu izrade.
Cilj ovih projekata/istraživanja bio je formiranje atlasa arhitektonskih mapa – kao svojevrsni portret grada, nastao kroz metodološka i tematska ispitivanja, kao i proveru štampanih i novih medijskih oblika zastupanja i diseminacije rezultata u cilju proizvodnje znanja. Glavni potencijal na ovaj način nastalih mapa ogleda se u njihovom doprinosu proizvodnje znanja o gradovima, kako među strukovnom, tako i među širom publikom, što je osnovni motiv autorke – širenje znanja i edukacija u oblasti arhitekture.

Dr Nataša Janković, arhitekt, naučni saradnik na Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu i postdoktorand – istraživač saradnik na projektu „Rijeka in Flux: Borders and Urban Change after World War II”, čiji je nosilac Univerzitet Britanska Kolumbija (Kanada). Dvostruki je dobitnik stipendije za postdoktorska istraživanja na Sveučilištu u Rijeci – Centar za napredne studije jugoistočne Evrope. Aktivna je u različitim sferama arhitektonskog delovanja – istraživanje: objavljuje tekstove u međunarodnim časopisima, knjigama i konferencijama, ali takođe i aktivno organizuje konferencije i radionice; projektovanje i dizajn: učestvuje na izložbama, bavi se grafičkim dizajnom, a arhitektonsku praksu ostvaruje kroz studio N2M (koji vodi zajedno s dvojicom kolega – M&M u Beogradu); a takođe se trudi da sve ovo poveže i prenese kroz arhitektonsko obrazovanje: aktivno učestvuje u realizaciji nastave na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu od 2010. godine, sa posebnim težištem na saradnji sa različitim nacionalnim i međunarodnim institucijama i organizacijama. Njeni specifični istraživački interesi odnose se na temu relacija između arhitekture i teritorije, arhitekture i prirode, kao i transformacije grada i njenog mapiranja. Teži čitanju „priča sa terena” – terri(s)tories (arhitektonski ispisi unutar teritorija), a želi i obeležiti teritoriju stvaranjem arhitektonskog gesta u prirodnom okruženju, kako bi napisala neku novu „priču sa terena” – terri(S)tory.

 

Ulaz slobodan