ŠTA SVE MOŽE RADIOTERAPIJA I ZAŠTO JE SE NE TREBA PLAŠITI?

Učestvuju: prof. dr Danica Grujičić, prof. dr Marina Nikitović i dr Biljana Šeha mr sc.

 

Radioterapija podrazumeva upotrebu zračnog snopa, ili čestica, fokusiranog na tumor uz maksimalnu poštedu zdravog tkiva. Cilj radioterapija je usmrćivanje kancerskih ćelija.

Zračna terapija je bezbolna jer nemamo čula da osetimo zračenje. Iako je bezbolna ona ima neke svoje rane i kasne posledice, koje se mogu rešiti.

Iako zvanično postoji još od 30-ih godina prošlog veka, radioterapija od 80-ih godina prošlog veka doživljava procvat sa razvojem dijagnostike u radiologiji CT, MRI, DSA i usavršavanjem novih tehnika zračenja. Može se sprovoditi pre ili posle operacije, može biti preventivna ili profilaktična, radikalna ili palijativna, a postoje i situacije kada se sprovodi za vreme same hirurške intervencije.

Savremene tehnike zračenja kao što je sterotaksična radiohirurgija su svojim rezultatima lečenja doprinele da budu izjednačene u rang hirugije i predstavljaju zamenu za operaciju. Sterotaksična radiohirurgija je efikasna, milimetarski precizna, i u kratkom vremenskom roku u malom broju zračenja /frakcija/ sa visokim dozama postiže maksimalnu isporuku doze zračenja na tumor uz maksimalnu poštedu zdravog tkiva.

Savremene tehnike su prilagođene svakom pacijentu ponaosob i sa imunološkom terapijom otavaraju vrata budućnosti medicine – personalizovanoj radioterapiji. Za razliku od nekontrolisanog zračenja, radioterapija je strogo kontrolisana i odvija se u uslovima u kojima je pacijent u potpunosti bezbedan.

 

Mala sala, sreda, 17.4.2019. u 18,oo sati.

Ulaz slobodan