Izložba nagrađenih studenata FLU
TOK
KATARINA RAKIĆ
SONjA ĆURIN
RELjA STEVANOVIĆ
5 – 16. 11. 2024.
Likovna galerija
Katarina Rakić, Sonja Ćurin i Relja Stevanović, troje autora mlađe generacije stasale na FLU u Beogradu, svoje delovanje usmeravaju kroz medijski različita umetnička istraživanja – u grafici, skulpturi i slikarstvu. Raznolik u postupku, sredstvima likovnog oblikovanja i materijalu, rad troje umetnika ostvaruje bliskost u idejnim polazištima i umetničkom senzibilitetu koji se oblikuje kroz kominikaciju sa prošlim.
Radovi Katarine Rakić izgrađuju se interpretacijom stare fotografske građe, uz inventivan pristup grafičkom mediju koji se oslanja na tehniku linoreza i sitoštampe. Istražujući pojam identiteta, odnosno problem njegove nepostojanosti manifestovane kroz zaborav i otuđenje, Katarina manipuliše ljudskom figurom lišavajući je portretskih karakteristika. Vizuelnom utisku koji se oblikuje kroz obris i senku, doprinosi umnožavanje elemenata i preklapanje planova omogućeno transparentnošću materijala – pirinčanog papira i tila, kojim se grafička predstava sa površine zida prenosi u galerijski prostor.
Serijom radova Laboratorija oblika Sonja Ćurin u pristupu skulpturi uspostavlja dinamično polje interakcije tradicionalne umetničke prakse i savremenih digitalnih tehnologija. Sa polazištem u umetničkom nasleđu prošlosti, pažljivo odabrani elementi iz različitih likovnih izvora prevode se upotrebom softverskih programa u 3D model. U konačnoj fazi izrade, radom u materijalu, ona ostaje dosledna tradicionalnim tehnikama skulptoralnog oblikovanja. Formalno složena ali organski celovita, Sonjina skulptura samom tordiranošću volumena jasno evocira istorijske uzore, komunicirajući, istovremeno, savremeni pristup skulptoralnom mediju i umetničkoj praksi koji se oblikuje u dijalogu sa tehnologijom.
Slikarstvo Relje Stevanovića oslanja se na tradicionalni likovni postupak i tehniku uljanih boja. Tragajući za ličnim autorskim potpisom kroz žanrovski različita istraživanja (autoportret, pejzaž, mrtva priroda), poseže za tradicijom i nasleđem kulture jednog prostora, prilazeći im kroz prizmu ličnog, ali i kolektivnog. Interpretacijom motiva i podražavanjem ornamentike pirotskog ćilima, na slikarskom platnu postavljenog u dijalošku ravan sa nagom figurom raširenih ruku, promišlja se odnos čoveka prema (nasleđu) prošlosti, a u kontekstu savremenog.
Radovi troje umetnika, samostalno, ali i međusobnom komunikacijom, uvlače posmatrača u prostor interakcije, pozivajući na zajedničko posmatranje, tumačenje i osmišljavanje.
Tijana Duka
Biografije umetnika možete da pročitate ovde.
Izložba će biti otvorena do 16. 11. 2024. radnim danima od 10 do 20, subotom od 10 do 16 časova